Прихватам
Овај сајт користи колачиће, уколико наставите са његовим коришћењем сматра се да сте сагласни са нашом политиком приватности.

IN MEMORIAM – Проф. др Милић Ђекић (1938 – 2024.)

3. 09. 2024

IN MEMORIAM – Проф. др Милић Ђекић (1938 – 2024.)

 
Факултет техничких наука у Чачку се опрашта од цењеног колеге и пријатеља, проф. др Милића Ђекића, редовног професора у пензији. Проф. др Ђекић преминуо је 2. септембра 2024. године.
 
Комеморативни скуп биће одржан у среду, 4. септембра 2024. године у 11 часова у малом амфитеатру факултета (111).
Сахрана је истог дана у 14 часова на чачанском гробљу.
 
Вест о одласку цењеног професора неизмерно је растужила цео колектив Факултета техничких наука у Чачку. У богатој професионалној биографији професора Ђекића остаће забележено:
 
Проф. др Милић Ђекић је рођен 1938. год. у Ртима код Гуче. Средњу електротехничку школу „Никола Тесла“ у Београду завршио је 1958. год., а Електротехнички факултет у Љубљани 1964. год. По завршетку студија запослио се у фабрици термотехничких уређаја "ЦЕР" у Чачку. После три године рада у "ЦЕР"-у, прешао је у Техничко ремонтни завод у Чачку. У току рада у овом предузећу обавио је три специјализације, у Москви, Саранску и Будимпешти.
Магистрирао је 1977. год. на Електротехничком факултету у Београду на тему "Методе мерења магнетних поља и поступци за заштиту од њиховог дејства", а 1983. год. на истом факултету одбранио је докторску дисертацију под називом "Прилог анализи кола са струјним мерним трансформатором".
Године 1973. засновао је радни однос на Вишој техничкој школи у Чачку у звању професора Више школе. 1977. године прелази на Технички факултет. Изабран је у звање ванредни професор 1983. год. за предмете Основи електротехнике и Електрична мерења, а 1988. год. изабран је у звање редовног професора Техничког факултета за исте предмете. Наставу из предмета Електрична мерења изводио је и на Електротехничком факултету у Приштини, а на Машинском факултету у Краљеву наставу из предмета Електротехника.
У оквиру своје научне и стручне делатности др Милић Ђекић постигао је завидне резултате, посебно у области електричних мерења при развоју метода и поступака за мерење магнетних величина и конструкцији електромагнетних уређаја. Реализовао је више научно-истраживачких и развојних пројеката чији се резултати примењују у пракси (на 6 научно-истраживачких пројеката руководилац, а на 11 научно-истраживачких пројеката истраживач). Низ година је радио на реализацији научно-истраживачких пројеката на Политехници у Кракову у сарадњи са истраживачима овог Универзитета. Истраживања др Милића Ђекића остварила су се у областима примењене електротехнике. Објавио је око сто научних и стручних радова у земљи и иностранству, две монографије и четири универзитетска уџбеника.
У току свог радног века обављао је значајне стручне и руководеће послове. У Техничком ремонтном заводу био је начелник погона електронике (1968-1973.), на Вишој техничкој школи директор (1973-1977.) на Техничком факултету продекан за финансије (1978.-1980. и од 1982.-1984.) и декан факултета (1984-1988.). Од 1998. до 2001. год. био је директор Републичког центра за таленте.
Био је члан и секретар Матичне комисије за оснивање Педагошко-техничког факултета. Као члан Матичне комисије дао је велики допринос оснивању Педагошко-техничког факултета, данашњег Факултета техничких наука. Био је руководилац инвестиционе градње зграде овог факултета, опремања и стављања опреме у њену функционалност. На Факултету у Чачку оформио је лабораторије за електрична мерења и основе електротехнике. На овом факултету изводио је наставу на постдипломским студијама и учествовао је у раду комисија за одбрану магистарских и докторских теза. Учествовао је у таквим комисијама Електротехничког факултета у Београду и Електронског факултета у Нишу.
Активно је учествовао у раду југословенске конференције за ЕТРАН. Као професор високог нивоа стручности биран је за сарадника Међуопштинског завода за унапређење васпитања и образовања. Био је делегат у Скупштини заједнице образовања Србије и члан извршног одбора Скупштине. Десет година био је председник Комисије за електротехнику при Центру за развој научно-техничког стваралаштва младих Србије.
 Др Милић Ђекић се афирмисао и као активан члан бројних стручних и друштвених организација, у Већу народне технике у Чачку, у комисијама Наставно-научног већа Универзитета у Крагујевцу, био је председник Савета Центра за развој Научно техничког стваралаштва младих Србије, и био је члан главног одбора Савеза инжењера и техничара Србије итд. 
Један је од оснивача, а од 2003. године до данас био је главни и одговорни уредник међународног часописа Serbian Journal of Electrical Engineering, 
За стручно-научну активност и друштвено ангажовање добио је бројна признања, повеље, дипломе, плакете, захвалнице. Одликован је орденом рада са сребрним венцем.
 
Сећање на уваженог проф. др Милића Ђекића живеће кроз његову породицу, пријатеље, колеге са којима је сарађивао, студенте који су имали част да их подучава и кроз академску заједницу коју је непроцењиво обогатио својим присуством.